Veckobrev vecka 9 och 10

Veckobrev vecka 9 & 10 2017

 

Hejsan alla!

Magsjukan florerar igen och med det har vi uppdaterat våra städrutiner lite. Vi går alltid in och städar barnens toaletter extra gånger när det florerar magsjuka och från och med nu vill vi att vi alla tvättar golven på toaletterna med engångstrasor, en trasa per toalett (instruktioner finns på dörren i tvättstugan).  

Roligare nyhet är att på tisdag börjar ett nytt barn, Lukas 4 år. Varmt välkommen Lukas med familj!

Om någon känner någon som kan ställa upp som sjukvikarie ibland så hör av er till Inge om det. Nu kommer Malin Gustafsson vara hos oss några veckor eftersom Bettan har semester och åker till värmen ett tag. J

På tal om värme skall jag bevilja personalens semesterönskemål före den 15/4 för sommaren så jag har satt upp en lista på dörren där ni kan fylla i era semesterönskemål för era barn. Vänta inte tills ni fått den beviljad av era chefer utan skriv önskemålen så får jag en uppfattning om hur sommaren kommer att se ut.

Med vänlig hälsning

Personalen genom

Inge.carlsson@sorgardenforskola.com

 

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *