Veckobrev vecka 21 och 22

Veckobrev vecka 21 och 22

Hejsan alla!

Värmen är tillbaka! Vi har det riktigt gott i värmen och leker med vatten ganska mycket så om ni har fler skor/byxor/T-shirtar är det läge att ta hit dem, för vi blir blöta! Vi har också börjat så och plantera och vi vattnar vår pilkoja varje dag så den blir lummig och grön.

I dagarna är det 5-åringarna som upptar oss ganska mycket. De skall göra klara ”sin dag” och vi skall besöka skolan och träffa deras nya lärare. En kvalitetsrapport skall vi göra på vår utvecklingsdag som vi har på fredag (vi har stängt då!) och vi skall även göra en plan för att motverka traditionella könsroller eftersom vi har en så stor pojkgrupp.

 

Ha det gött!

Inge.carlsson@sorgardenforskola.com

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *